logo icon

AR-GE Merkezi

Kendi sektöründe Avrupa’nın lideri konumunda bulunan Rodrunner; 1992 senesinde sektördeki yolculuğuna başlamış ve o günden itibaren memnuniyet, güven ve kalite için çalışmaktadır.

Yenilikçi bakış açısıyla sektördeki farkını ortaya koyan Rodrunner; rotil, rotilli salıncak, rot mili, rot takımı, rot başı, rotilsiz salıncak, salıncak burcu, kauçuk grubu, denge kolu ve denge kolu burcu, tamir kiti, Z-rot, Z-rot kiti, sac salıncak, alüminyum ve çelik dövme rotilli kol gibi ürün gruplarında Avrupa’nın lider üreticisi konumundadır.

Avrupa’nın en büyük üreticisi Rodrunner; binek ve hafif ticari araçlar için süspansiyon ve direksiyon parçaları üretiminde yenileme pazarında alanında adından söz ettirmeye devam etmektedir.

Rodrunner, Nisan 2011‘den bu yana Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 5746 Sayılı yasa çerçevesinde Ar-Ge Merkezi unvanına sahiptir. Çoğunluğunu mühendislerin oluşturduğu 80’nin üzerinde yetkin personele sahip Ar-Ge Merkezi’nde ön lisans, lisans, lisansüstü ve konusunda uzman doktora öğrencisi çalışanları ile güçlü bir alt yapıya sahiptir.

Ürün geliştirme, proses geliştirme, ürün iyileştirme, teknoloji geliştirme, test/validasyon metodu geliştirme fonksiyonlarının yanında müşteri teknik desteği hizmetleri de verilmektedir.

Kullanılan Araçlar:

Bu faaliyetleri gerçekleştirmek için günümüz şartlarında en üst seviye yazılım ve donanım kullanılmaktadır.

Malzeme özellikleri veritabanı için CES Selector yazılımı kullanılmakta ve AR-GE Laboratuvarlarında bulunan Spektral Test Cihazı ve Instron Universal Test Cihazı ile doğrulanmaktadır.

3 boyutlu katı ve yüzey modelleme ile CAD tasarımı için Siemens NX Unigraphics kullanılmaktadır.

Bilgisayar destekli mühendislik kapsamında Ansys Workbench, nCode Design Life, Autoform ve Simufact ile simülasyon ve analiz çalışmaları gerçekleştirilmektedir.

Ölçüm ve doğrulama için en üst seviye 3 Boyutlu CMM, Lazer tarama ve ömür test cihazları kullanılmaktadır.

Bilgi ve veri yönetimi için IFS ve TeamCenter kullanılmaktadır.

Yeni Ürün Geliştirme

Müşterilerden ve Satış/Pazarlama grubundan gelen talepler doğrultusunda TS 16949 kalite yönetim standardına uygun olarak projelerin yönetimi yapılarak araç yenileme pazarına kaliteli ürünler kazandırılmaktadır.

Üretimi yapılan tüm ürünlerle ilgili olarak; rakip karşılaştırma (benchmark) çalışmaları, literatür ve patent araştırmaları, tasarım, analiz ve simülasyon, proses analizi, doğrulama testleri yapılmaktadır. Dünya yenileme pazarında, araçların orijinal parçalarında kullanılan teknolojik yenilikler, patent ve faydalı modeller çok yakın takip edilerek orijinal ile eşdeğer veya daha kaliteli ürün geliştirme konusundaki yetenekler sürekli olarak arttırılmaktadır.

Proses Geliştirme

Tasarımı yapılan yeni ürünlerin proseslerinin geliştirilmesi ve bu konudaki yeniliklerin adaptasyonu yine AR-GE Merkezi bünyesinde yürütülmektedir. Ayrıca üretim süreçlerinde verimliliği arttırmak amacı ile yalın üretim tekniklerini de kullanılarak üretim optimizasyon projeleri AR-GE Merkezi liderliğinde yürütülmektedir.

Ürün İyileştirme

Müşteri ve son kullanıcılardan gelen ürün bazlı performans iyileştirme talepleri değerlendirilmesi sonucunda ürün tasarımında ve proseslerinde gerekli iyileştirmeler planlanmakta ve yürütülmektedir.

Bu taleplere ek olarak, ürünlerin sahadaki performansları yakın olarak takip edilip ilave iyileştirme çalışmaları yürütülerek pazarda üstün kalite ile tam müşteri memnuniyeti hedeflenmektedir.

Teknoloji Geliştirme

Teknoloji geliştirme sürecinde, üretilen ürünlerin yeni teknolojilere adaptasyonu ve üretim safhalarının geliştirilmesi çalışmaları yapılarak Rodrunner marka değerinin hep ilk sıralarda olması hedeflenmektedir.

İleri Mühendislik Çalışmaları

Siemens NX 3 boyutlu tasarım programında yapılan tasarımların prototip aşamasına gelmeden sanal ortamda analiz ve simülasyon çalışmalarıyla test edilmesi ve bu sayede ürün geliştirme ve devreye alma sürecindeki kayıpların en aza indirilmesi sağlanmaktadır.

Bu araçlar sayesinde, ürünler piyasaya daha erken sunulmakta ve pazarda öne çıkmaktadır. Bu amaçla, tüm dünyada kabul gören Ansys, Autoform ve Simufact gibi sonlu elemanlar analiz yazılımları kullanılmaktadır.

AR-GE Merkezi, yıllık yeni ürün geliştirme kapasitesini sürekli arttırarak hem Avrupa pazarında hem de yaptığı yeni yatırımlarla açıldığı yeni pazarlarda güçlü ve güvenilir bir firma konumuna erişmiştir.

AR-GE Projeleri

Proje yönetimi altında profesyonel bir ekiple; AR-GE Merkezi içerisinde yürütülen ürün projelerinin yanı sıra, kamu destekli ve birçok farklı üniversite ve araştırma kurumları ile birlikte TÜBİTAK – TEYDEB projeleri ve süreç iyileştirme projeleri yürütülmektedir.

Yenileme pazarı için yapılan ürünlere eşdeğer parça sertifikası alımları, uluslararası iş birliği çerçeveleri kapsamında HORIZON 2020 gibi Avrupa Birliği projeleri çalışmaları da yürütülmektedir.

Projeler ile geliştirilen ürün, teknoloji ve proseslere yönelik Patent – Faydalı Model çalışmaları AR-GE Merkezi bünyesinde yürütülen önemli aktiviteler arasında yer almaktadır.

Preloader Lütfen bekleyin
Yeni Ürünler
New items Yeni Ürünleri Görüntüle