logo icon

Burç Üretim

Rodrunner; yüzde yüz yerli sermaye ile kurulmuş, tüm dünya ülkelerinde Türkiye’yi temsil etme hedefiyle yola çıkmış ve alanında lider konuma ulaşmıştır. Rodrunner; binek ve hafif ticari araçlar için süspansiyon ve direksiyon parçaları üretiminde, mevcut kapasitesiyle yenileme pazarında birçok hizmet vermektedir.

Rodrunner gerek salıncakları gerek de ayrı olarak satmak için ürettiği burçları dünyanın dört bir yanına ulaştırmaktadır. Burç üretiminde dünyada en önde firmalardan biri olan Rodrunner burcun yanı sıra motor takozu, viraj demir lastiği, körük, şanzıman takozu, amortisör tablası üretip ticaretini yapmaktadır.

Burç üretiminin hepsi kendi fabrikamızda yapılmaktadır. Burçlar; salıncak burcu, denge kolu burcu, z-rot burcu, viraj demir lastiği olarak dört ana gruba ayrılabilir.

Burçlar; kauçuk ve metal arasındaki akıllı bağlantı;

Burçların sürüş karakteristiği ve sürüş güvenliğine olan belirgin etkisi ve güncel şasi yapılanmalarında kullanılmaya başlanan çok sayıda rotilli kol ve sac salıncaklar, kauçuk/metal parçalarının kullanımını artırmıştır.

Doğal kauçuk ve metal arasındaki vulkanize bağlantı, araçta oluşan titreşimler göz önünde bulundurularak özel olarak tasarlanır ve bu tasarımlar sürüş konforunu sağlamakta önemli bir katkı sağlarlar.

Burç üretim departmanı çalışma prensibi ve şekli ise;

Her bir burcumuz yüksek dayanıklılık ve sürüş güvenliği sunmaktadır;

Mükemmel Montaj ile Kusursuz Hizmet

Burçlar, motorlu araçlarda süspansiyon parçalarının araç şasisine bağlantı noktalarında, otomobilin sürüş sırasında maruz kaldığı titreşim ve gürültülerin minimuma indirilmesi için özel olarak dizayn edilmiş olan konfor ve aynı zamanda emniyet yapıları olarak ifade edilir.

Burçlar; otomobilin dizaynına bağlı olarak tamamen doğal kauçuk esaslı parçalar olabilir ya da bir kısmı metal bir kısmı da doğal kauçuk şeklinde tasarlanabilir. Günümüzde metal kullanmak yerine yüksek mukavemetli mühendislik plastikleri kullanımı daha sık tercih edilmektedir.

Burç Üretimi Nasıl Olur?

Burç üretiminde ilk önce; dışarıdan alınan tüm hammaddeler sıkı bir giriş kalite kontrol sürecinden geçmektedir. Daha sonra üretilecek üründe metal komponentler kullanılacak ise üretim süreci dışarıdan alınan metal boruların eksantrik preslerde şekillendirilmesi ile başlar.

Uygun kalite koşullarında şekillendirilen metal borular kauçuk vulkanizasyon preslerine girmeden önce kauçuk ile metal yüzeylerin birbirlerine mükemmel bir şekilde yapışabilmesi amacıyla yüzey yıkama, kumlama, yağ alma ve boyama işlemlerine tabi tutulur. Yüzey temizliği yapılmış olan metal parçalar tam otomatik boyama hattında istenilen boya kaplama kalınlığını sürekli kontrol altında tutabilmek üzere boyanır.

Yapışma için gerekli yüzey işlemlerinin ardından metal parçalar, soğuk yolluk sistemine sahip otomatik enjeksiyon preslerinde kauçuk hamuru ile proses edilir ve nihai ürün elde edilmiş olur.

Vulkanizasyon operasyonunda kullanılacak kauçuk hamurların spesifikasyonları tamamen orijinal parça ile aynı kaliteyi sağlamak üzere, A sınıfı tedarikçilerden temin edilir ve fabrika içerisinde kauçuk hamurlarının teknik özelliklerinin korunması amacıyla üretime alınıncaya kadar soğuk hava depolarında muhafaza edilir.

Vulkanizasyon operasyonu sonrasında gerekli çapak alma işlemlerinin akabinde ürünlerin araç üzerinde kullanım koşullarına bağlı olarak korozyona uğramaması için fosfat ya da krom kaplama işlemleri uygulanır.

Üretimin her aşamasında kalite kontrol işlemleri alanında uzman personeller tarafından gerçekleştirilir. Yüksek sürüş güvenliği ve yüksek parça mukavemetinin sürekliliğinin sağlanması tüm burç üretim operasyonlarında ekibin ortak misyonu olarak tanımlanır.

Burçlar direkt olarak paketlenip müşterilerimize sevkedilir veya ağırlıklı olarak kendi bünyemizde faaliyet gösteren Sac Salıncak, Z-Rot, Rotilli Kol fabrikalarımızda nihai süspansiyon parçalarının bir komponenti olarak da sevk edilebilmektedir.

Preloader Lütfen bekleyin
Yeni Ürünler
New items Yeni Ürünleri Görüntüle