logo icon

Talaşlı İmalat

Binek ve hafif ticari araçlar için süspansiyon ve direksiyon parçaları üretiminde, mevcut kapasiteyle yenileme pazarında Avrupa’nın lideri olan Rodrunner; ileri teknoloji ile tecrübeyi birleştirmiştir.

Rotil, rotilli salıncak, rot mili, rot takımı, rot başı, rotilsiz salıncak, salıncak burcu, kauçuk grubu, denge kolu ve denge kolu burcu, tamir kiti, Z-rot, Z-rot kiti, sac salıncak, alüminyum ve çelik dövme rotilli kol gibi ürün gruplarında Avrupa’nın lider üreticisi konumundadır.

Yenilik ve teknoloji anlayışı ile ürün gruplarının tamamını ileri teknoloji anlayışı ile üretenRodrunner; irade ile sürdürdüğü başarısını yerli sermayeye olan katkısı ile taçlandırmaktadır.

Teknolojinin geldiği son noktadaki CNC İşleme tezgahlarını kullanan talaşlı imalat bölümümüz, hedef olarak dünya çapında müşterilerimiz için bir numaralı ürünler üretmeyi görev edinmiştir.

Sektörde küresel inovasyon lideri olma hedefiyle yola çıkan bölümümüz sürekli geliştirme ve insana saygı felsefesiyle, çalışanlarına verdiği çok sayıda eğitimlerle inovatif düşünen eğitimli ve konusunda uzman bir kadro oluşturmuş, donanımlı kadrosuyla kaliteli ürünler üretmeyi başarmıştır.

Bunu yaparken de 5S ve benzeri yalın üretim tekniklerini kullanmayı ilke edinmiş firmamız iş ortaklarımıza sıfır hatalı ürün gönderebilmek için Kaizen, Poke-Yoke ve proses FMEA sistemlerini, proses uygulamalarında kullanmaktadır.

Üretimin sorunsuz ve tam zamanlı olması için planlama (ERP) programlarını aktif olarak kullanan bölümümüz görsel yönetim anlamında OEE değerlerini imalat alanında bulunan ekranlardan anlık olarak takip etmektedir.

Rodrunner’ın talaşlı imalat makine parkuru oldukça teknolojik ve geniştir. Rotilli kol, rotil, rotbaşı, rotmili, z-rot ve aşık üretiminde günde yaklaşık 110.000 adet parça CNC’lerimiz ile üretilmektedir. Günlük 110.000 adet gibi ciddi rakamlara ulaşmak ve hedefi daha da büyütmek için Rodrunner yatırımlarına gün geçmeden devam etmektedir.

Z-Rot

Z-Rot Ürün Grubu

Z-Rot ürün grubumuz orijinal ekipman muadili parçalar üretmek üzere kurulmuştur. Bunun yanında, ilki orijinal ekipman olarak üretilen Z-rotlardan daha mukavemetli ve dayanıklı olarak ürettiğimiz ve XD olarak adlandırdığımız, diğeri üstten kilitli olarak adlandırdığımız olmak üzere, patenti firmamıza ait olan 2 farklı tür ürünümüz bulunmaktadır.

Z-Rot üretim hatları, kaynak hattı, aşık işleme, montaj ve paketleme hatlarından oluşmaktadır. Tüm hat, yalın organizasyon ve yalın üretim sistemlerine uyumlu olarak tasarlanmıştır.

Bunun yanında Z-rot bölümümüz ISO TS 16949 kalite yönetim sistemi, ISO 14001 Çevre yönetim sistemi ve OHSAS 18001 İSG yönetim sistemi belgelerine sahiptir ve bu sistemlere uygun şekilde çalışmaktadır.

Bölümümüz, günlük ortalama 36.000 adet üretim kapasitesine sahiptir. Tüm çalışanları ile sıfır hata tutumunu gözeterek üretim faaliyetlerini sürdürmektedir.

Kaynak Hattı

Kaynak prosesimizin tezgah parkurunda, özel üretilmiş direnç (projeksiyon) kaynak tezgahları, manuel gazaltı ve özel gazaltı otomasyon tezgahı bulunmaktadır.

Kaynak prosesinde, sıfır hata tutumu bilinci ile talaşlı imalat veya soğuk dövme yöntemi ile üretilmiş olan Z-rot gövdeleri ve özel tezgahlarda işlenmiş millerin birbirlerine kaynatılma işlemleri elektrik direnç kaynak metodu ile otomasyona dayalı olarak yapılmaktadır.

Montaj ve Paketleme Hattı

Z-rot montaj ve paketleme hatlarımız, hücre üretim mantığı ile çalışan ultrasonik eritme, burç çakma ve alüminyum üretim hücreleri ile bant mantığıyla çalışan hatlardan oluşmaktadır. Günlük kapasitesi 36.000 adet olup müşterilerin özel isteklerine uygun şekilde parça montajlama kabiliyetine sahiptir.

Aşık İşleme

Aşık İşleme ve Ovalama Bölümü

Aşık (Mafsal Mili) işleme hattımızda özel üretilmiş çift kafalı torna ve otomatik beslemeli torna ile el değmeden üretilmekte ve arkasından özel ovalama tezgahları ile diş ve küre kısımlarının parlatma işlemleri yapılmaktadır. Üretilen tüm aşıkların müşteri talebine göre, kameralı sistemle boyutsal kontrolleri ve Eddy-Current test yöntemi ile çatlak kontrolleri yapılabilmektedir.

Aşık işleme hattımızın günlük kapasitesi 90.000 adet olup firmamız bünyesinde bulunan tüm ürün gruplarına (Rotil-Rot başı, Rotilli kol, Salıncak ve Z-Rot) hizmet verebilmektedir.

Rotil Rotbaşı

Rotil, Rotbaşı ve Rotmili Ürün Grubu

Yeni tam otomatik montaj hatları ile %100 kaliteli parçalar üretilmektedir. Üretilen parçaların salınım ve dönme torku değerleri her parçada aynıdır. Tüm hatlarda POKA-YOKE’li kalıp aparatlar kullanılmaktadır. İşlenen parçalardaki sorunlar aparatlar ile tespit edilebilmektedir. 5S çalışmaları sürekli olarak yapılmaktadır.

Rodrunner’ın rotil, rotbaşı ve rotmili ürün grubu imalat bölümü oldukça geniş üretim parkuruna sahiptir. Yüzlerce CNC makinesi ile müşterilerine hizmet vermekte olan Rodrunner talaşlı imalat CNC makine parkurunda adetsel ve teknolojik olarak sektöründe liderdir.

Tüm üretim hatlarında verimliliği artırıcı teknolojik sistemler kullanılmaktadır. Daha hızlı ve daha kaliteli üretim için yeni sistemler sürekli olarak ilave edilmektedir. Talaşlı imalatta teknolojik işleme fikstürleri ve kesici takımlar kullanılmaktadır. Yeni özel işleme makinaları ile parçalar eş zamanlı operasyonlar ile çok daha hızlı şekilde işlenmektedir.

Talaşlı imalatta en yeni teknolojik sıkma sistemleri kullanılmaktadır. Yeni sıkma sistemleri ile hem işlenen parça hem de kesici takım doğru şekilde tutulmaktadır.

Bu sayede hurda oranı ve kesici takım kullanımlarında ciddi azalma sağlanmıştır. Kesici takım ve sarf malzeme kullanımları bilgisayar ortamındaki otomatik takım rafı ile takip edilmektedir. Operatör istediği takımı bilgisayara girer ve ilgili raf çalışanın önüne otomatik olarak gelir. Bu sayede sarf malzeme kullanımları ve stok takibi çok daha verimli şekilde takip edilmektedir. Montaj ve paketleme hatlarında market tipi raflar kullanılarak çalışanın verimliliği yükseltilmiştir. Barkodlama sistemi ile paketlenen tüm ürünler %100 sisteme okutulup otomatik koli etiketi alınmaktadır.

Salıncak ve Kollar

Rotilli Kol Ürün Grubu

Dik ve yatay işleme merkezlerinden oluşan geniş parkımız ile dövme, döküm, alüminyum salıncak/kolların talaşlı imalat işleri yapılmaktadır. Tezgahlarımızda ANDON sistemi ile anlık performans ve OEE takibi yapılmaktadır.

İşleme merkezlerimizde kesici uç teknolojisinin en son yenilikleri kullanılmakta olup genç, dinamik, araştırmacı bir ekiple birlikte en verimli, en hızlı işleme şekilleri üzerinde ‘’sürekli iyileştirme’’ prensibi kapsamında çalışmalarını yürütmektedir.

Preloader Lütfen bekleyin
Yeni Ürünler
New items Yeni Ürünleri Görüntüle